ANASAYFA | TARIM | Üzüm bağları 'mildiyo' salgınına yenildi

Üzüm bağları 'mildiyo' salgınına yenildi

image
Arka Plan

Denizli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Gür, ''mildiyo'' hastalığının doğal afet kapsamına alınarak üreticinin zararlarının karşılanmasını istedi.

Gür, gazetecilere yaptığı açıklamada halk arasında ''pronoz'' olarak bilinen bağ mildiyösünün mantar türü bir hastalık olduğunu, havaların yağışlı ve buna bağlı yüksek nem oluşumunun hastalığın epidemi yapmasına neden olduğunu kaydetti.

Denizli'nin Çal ilçesinde yetiştirilen ürünlerde bu yıl yüzde 80'lere varan zarara neden olduğunu belirten Gür, ''Hastalık yaprakta yağ lekesi şeklinde başlar. Daha sonra yaprakların altında beyaz miseller oluşturur. Hastalık etmeni salkıma ve üzüme bulaştığında üzüm tanesinde kahverengi renkli kurumaya neden olur. Eğer gerekli ilaçlar zamanında ve uygun koşullarda yapılmazsa tüm salkımın kurumasına neden olur. Hastalık, bu yıl havaların uzun süre yağışlı gitmesine bağlı olarak başta Çal ilçemizde olmak üzere geniş üzüm bağlarında büyük zarara neden olmuş. Üzüm üreticilerimize büyük zararlar vermiştir'' dedi.

Mildiyo hastalığının doğal afet kapsamına alınarak üreticinin zararlarının karşılanmasını isteyen Gür, ''Bu açıdan üreticilerimizin zararlarının karşılanması, söz konusu hastalığın bir doğal afet kabul edilerek borçlarının ertelenmesi bir zorunluluktur. Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyoruz. İklim değişikliklerine bağlı olarak yağış rejiminde görülen değişmelere bağlı olarak ortaya çıkan söz konusu hastalığın, gelecek yıllarda görülmeyeceğinin hiçbir garantisi olmadığından, yetkililerin bu gelişmelere göre önümüzdeki yıllar için zamanında ve yerinde gerekli önlemleri almaları bu bakımdan da çok önemlidir'' diye konuştu.

Çal Ziraat Odası Başkanı İsmail Koçal ise, haziran ayı sonunda üzüm bağlarında baş gösteren ''mildiyo'' hastalığının üzüm üreticisini olumsuz etkilediğini, 5 bin civarında çiftçinin geçimini üzüm üretiminden sağladığını, Denizli İl Tarım Müdürlüğü'nün Çal İlçe Tarım Müdürlüğü ve Çal Ziraat Odası olarak üzüm bağlarında yaptıkları incelemelerde hastalığın bazı bağlarda yüzde 70, bazılarında yüzde 90, bazılarında ise yüzde 100'e varan zarar verdiğini tespit ettiklerini kaydetti.

Üzüm bağlarındaki mildiyo hastalığının verdiği zararın Tarım Bakanlığı'na yüzde 20 olarak bildirildiğini ifade eden Koçal, şunları söyledi:

''2009 yılı, üzüm üreticisi için kayıp bir yıl oldu. İlçemizde birçok çiftçi icra kıskacında. Zaten sattığımız üzüm fiyatı girdi maliyetlerini bile karşılayamaz halde. Bu yıl da bağlarımızda mildiyo hastalığı baş gösterdi. Üzüm üreticisinin zararı tam olarak karşılanmazsa bu, Çal üzüm üreticisinin sonu olur.''

Yetkililerin sorunlara sahip çıkmasını isteyen Koçal, bugüne kadar Denizli milletvekilinin gelip Çal üreticisinin sorunlarını dinlemediğini iddia etti.

Kaynak:
ZamanEkleyin:: Add to your del.icio.us del.icio.us | Digg this story Digg

Yorumlar (0 Yorum Eklendi):

Yorumunuzu Ekleyin comment
Kodu girin:
  • email Arkadaşına gönder
  • print Çıktı al
  • Plain text Sadece Yazı
4.50